Tallinna Tehnikaülikool

Karl Vihul lõpetas 2024. aasta alguses TalTechi juhtimise ja turunduse magistrikava, kuid juba bakalaureuse õpingute ajal sai tema ideest alguse üleriigiliselt üha populaarsust koguv liikumisrakendus FitSphere.

FitShere meeskond
FitSphere meeskond. Foto: FitSphere

Karl Vihul alustas oma kooliteed Laagri koolis, gümnaasiumi lõpetas Tallinna Nõmme Gümnaasiumis. Bakalaureusekraadi sai ta TalTechi ärinduse alal. „Ettevõtlus ja turundus on mind läbi elu paelunud. Teadsin juba lapsena, et minust saab ettevõtja. Seetõttu tundus TalTech ja ärindus igati loogilise valikuna,“ rääkis Karl oma erialavaliku tagamaadest. Õpinguid jätkas ta TalTechi magistris juhtimise ja turunduse erialal, mil lükkas hooga käima bakalaureuseõppes tekkinud ideele luua liikumisäpp FitSphere.

Mis on FitSphere?

FitSphere on füüsilist aktiivsust premeeriv rakendus. Äpp, mis loeb kokku kõik kasutaja päevased sammud ning annab talle liikumise eest auhindu. Auhinnad tulevad aga ettevõtete poolt, kelle jaoks on FitSphere ülimalt kõrge kaasatusega sotsiaalselt vastutustundlik turunduskanal. Ettevõte saab otseselt suurendada nii läbimüüki kui ka tõsta brändi kuvandit läbi ühiskondlikult olulisse valdkonda panustades.

Kuidas idee peale tulid?

Esimene idee tekkist bakalaureusekraadi omandades start-up õppeaines, kus tuli mõelda välja mõni uus vahva start-up idee. Kuna ma tol ajal valmistusin fitnessilavadele minekuks ning seetõttu veetsin palju aega trenni tehes, siis tekkis mõte, et miks ei võiks sportimise ja liigutamise eest midagi (käega katsutavat) veel saada. Idee sai kirja, kuid esmajoones ei suutnud ma sinna taha mõelda ärimudelit, et kuidas kogu see süsteem panna raha teenima. Ärinduse/turunduse tudengina läksin tööle meediaagentuuri, kus sain tuttavaks ka oma esimese äripartneriga, kellega koos ärimudeli paika saime. Olles mõlemad turunduse taustaga, siis tundus loogiline kogu süsteem siduda turunduse ning reklaamiga.

Miks otsustasid jätkata õpinguid magistris?

Kuigi peale lõputöö kirjutamist olin kindel, et enam õppida ei jaksa, siis suve möödumisega tuli õpihimu taas küllaltki kiiresti tagasi, mistõttu magistrisse kandideerimine oli minu jaoks küllaltki loogiline samm. Alustasin õpingutega 2021. aastal, mil Eestis oli koroonakriisi kõrghooaeg ja see oli hea aeg, mil keskenduda õpingutele, kuna muud teha nagunii ei saanud. Teiseks, kuna bakalaureusest sain suure sõprus- ning tutvusringkonna, siis teadsin, et tahan magistris seda ringkonda veelgi laiendada. Kolmandaks, haridus on minu jaoks oluline. Mitte küll niivõrd palju diplomi olemasolu, vaid pigem tõestus, et ma suudan kindla arvu aastaid keskenduda kindlale teemale ning hoida fookust. See on ka miski, mida ise tööandjana töötajat valides vaatan.

Kuidas idee lõpus praktikasse jõudis?

Koolist saadud teadmiste põhjal teadsime, et äriplaani kirjapanek on üks olulisemaid esimesi samme. Võtsime EASi kodulehelt äriplaani põhja ning hakkasime ideed üsna kiiresti paberile kirja panema. Saime kiiresti aru, et kuna meie tooteks on mobiilirakendus, mis eeldab oskuslikku arendajat, siis seisime silmitsi valikuga – kas otsime meeskonda mõne sõbrast arendaja või läheme IT-agentuuri juurde, mis eeldab suurt rahalist investeeringut. Kuna ma olin idusektoril aktiivselt silma peal hoidnud, siis teadsin, et turul raha on ning küsimus on ainult meie enda müügioskuses. Ettevõtluses on tavaline, et esimesena toetavad sind ikka lähimad pereliikmed ja sõbrad. Sealt edasi liikusime oma idee tutvustamisega tuntud investorite juurde. Esimeste hulgas liitus meiega Paavo Siimann, TalTechi õppejõud, kellega sain tuttavaks magistriõpingute käigus, ning seejärel liitus meeskonnaga ka jõusaali- ja kulturismimaailmast tuntud Ott Kiivikas, kellega kohtusin trennis jooksulindil. Mõlemad mehed on FitSphere’ga kaasas tänaseni nii mentorite, eestkõnelejate kui ka aktiivsete investoritena. Nüüd, kus esimesed investeeringud oli käes, saigi arendustegevus alguse.

Karl Vihul. Foto: FitShpere
Karl Vihul. Foto: erakogu

Teil on käimas üleriigiline sammuvõistlus. Miks osaleda?

Inimene on liikumiseks loodud. Teadusuuringud kinnitavad, et igapäevane liikumine võib suurendada tervena elatud aastate arvu koguni 10 aasta võrra. Meie idee on anda see esimene tõuge, et inimene saaks diivanilt püsti. Motiveerida teda läbi preemiate avastama liikumismaailma. Ja tõepoolest, hetkel käimasolev koolidevaheline „Kevadsammud 2024“ väljakutse on täies hoos, millest on osa võtnud juba enam kui 1000 klassi/teaduskonda üle terve eesti. Ning loomulikult, nagu igale võistlusele kohane, siis ka antud väljakutsel on auhinnalaud lookas, mis ootab tublimaid. Lisaks on TalTechil võimalus siinkohal haarata esmakordsel üleriigilise võistlusel ülikoolide arvestuses esikoht. Nii et, TalTechi tudengid – SAMMUMA!

Mis plaanid sul tulevikuks on?

Lähitulevikus kuuleb minust kõige rohkem FitSphere’ga seonduvalt. Ja ka pikemas plaanis usun, et leian end ikka spordi ning ettevõtlusega seotult.

Mida soovitad noortele, kes alles mõtlemas, mis edasi?

Soovitan ärinduse eriala kõigile gümnasistidele, kelle jaoks on paeluvad märksõnad ettevõtlus, turundus või juhtimine. TalTechis saad neil teemadel tugeva põhja ning tunned ennast tööturul enesekindlalt. Koolis loodud kontaktibaas on samuti ülimalt väärtuslik, sest maailma paremaks muutmisel vajad abikäsi. Kõik, kes on magistriõpingutele mõtlemas, siis juhtimise ja turunduse eriala on ideaalne kõigile neile, kes tahavad minna oma erialal süvitsi ning luua uusi kontakte. Kui bakalaureuseõppes olid kaastudengid minuvanused, siis magistriõppes olin vast üks nooremaid, mis tähendab, et kogemustega kaastudengitelt on väga palju õppida.  

Otsusta ka Sina oma tulevik TalTechis: taltech.ee/tulevik

Võta osa väljakutsest „Kevadsammud 2024“

Kevadsammud 2024

Liikumisäpp FitSphere korraldab juba kolmandat korda õpilaste, tudengite, õpetajate, õppejõudude ning kogu koolipere vahelist sammude kogumise väljakutset „Kevadsammud 2024“. Väljakutse algas 1. aprillil ja kestab 30. aprillini ning on kõigile tasuta.

TalTechi liitumiskoodid:
Infotehnoloogia teaduskonna tudengid - ARKABK17
Inseneriteaduskonna tudengid - ARKABK18
Loodusteaduskonna tudengid - ARKABK19
Majandusteaduskonna tudengid - ARKABK20
Eesti Mereakadeemia tudengid - ARKABK21
Töötajad, õppejõud - ARKABK22

Täpsemad juhised, kasutusjuhendi ning kõike muud leiad veebilehelt.

Laeb infot...